Litomyšl leží v širokém údolí v nadmořské výšce zhruba 380 m n. m. Protéká zde říčka Loučná, což je levobřežní přítok Labe a pramení přibližně 12 km jihovýchodně od města poblíž evropského rozvodí. Koncem roku 2000 měla Litomyšl asi 10 350 obyvatel. Má ve znaku stříbrnou lilii v červeném poli, díky řádu premonstrátů. O Litomyšli se poprvé zmínil již kronikář Kosmas na počátku 12. století, který napsal, že zde stával roku 981 hrad, patřící Slavníkovcům. Litomyšl obdržela městská práva v roce 1259.
V roce 1567 se pánem litomyšlského panství, tehdy jednoho z největších v zemi, stává Vratislav z Pernštejna, který zde o rok později nechal stavět renesanční zámek. Ten se stal jednou z nejkrásnějších renesančních staveb nejen na našem území, mimo jiné i díky překrásné sgrafitové výzdobě. V roce 1999 byl zámecký areál zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Ze zámeckého interieru zaujme klasicistní divadélko a ve sklepení trvalá výstava soch Olbrama Zoubka.
Ovšem dominantou celého města je Piaristický kostel a kolej z 18. století a jeho zahrady. Školský piaristický řád sem přivedla Vratislavova vnučka Frebonie z Pernštejna v roce 1640 a nechala pro něj postavit kostel, kolej a školu, jak základní tak gymnaziální, k nimž později přibyl i filozofický ústav, na kterém studoval např. J.E. Purkyně nebo František Matouš Klácel. Na gymnáziu učil Alois Jirásek, jehož osobnost připomíná pomník od Vincence Makovského.
Spoustu lidí zaujme protáhlý tvar litomyšlského náměstí i jeho tolik charakteristické podloubí. Náměstí je centrem městského života, je zde mnoho architektonicky zajímavých domů a v mnohých z nich bydleli slavní lidé jako byl právě Alois Jirásek, Božena Němcová, Čestmír Jeřábek, Julius Mařák, Tereza Nováková atd. V dolní části náměstí se nachází pomník litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany na jehož počest jsou zde pořádány festivaly Smetanova Litomyšl. V dolní části náměstí je poutem Mariánský sloup se sochou sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Mezi další osobnosti spojené s Litomyšlí patří Jan Neruda nebo Magdaléna Dobromila Rettigová.
Za shlédnutí jistě stojí Portmoneum - Museum Josefa Váchala, Smetanův dům, Lidový dům, novorenesanční budova Pedagogické školy, kostel Povýšení svatého kříže s proboštstvím nebo Toulovcovo náměstí s kostelem Rozeslání sv. Apoštolů. Kromě historických památek jsou v Litomyšli kvalitní stavby architektury 20. století.